billede af iben til blog

Iben Diamant

Det er mig som står bag WhyNotGin. Gin handler for mig om  eminente smagsoplevelser, men i ligeså stor grad selve ginglæden.

Vi nyder og snakker om gin af en helt bestemt årsag. Det er sjovt, spændende og tilnærmeligt. Det skal det fortsat være – også selvom vi nørder med tingene.

Velkommen til mit univers.

Gin Events

Aflyst: Gin & Tonic Workshop d. 17. & 18. april ’20

OPDATERET:

Kære Gin Connoisseur
Pga. statsministeren opfordring d. 11/3 om at aflyse alle arrangementer med mere end 100 deltagre, for at begrænse covid-19 smitte, aflyses Gin & Tonic Pop Up Bar d. 17. & 18. april samt de arrangementer, der skulle have været afviklet i forbindelse med. Dvs. Gin & Tonic Workshop, Gin Banko og Gin loppemarked.

Alle der har købt billet til G&T Workshop eller Gin Banko vil få sine penge retur via Billetto. I vil modtage en mail snarest.

Der er vist næppe nogen, der er mere ked af situationen end jeg er. Det er de her arrangementer jeg lever af og glæder mig utroligt meget til. Pas godt på jer selv og hinanden ♥

KH Iben, arrangør og indehaver af WhyNotGin

—————————————————————————————————-

Endelig er Gin & Tonic Workshoppen tilbage! 

Få de bedste fif, en fænomenal ginoplevelse og 3 velvoksne Gin & Tonics, når WhyNotGin inviterer til Gin & Tonic Workshop fredag d. 17. og lørdag d. 18. april.

Der er eminent gin på programmet. Både noget nordisk, noget frugtigt og noget nyklassisk samt premium tonic fra Fever-Tree. Der vil altså være noget for enhver smag.

Det får du:

  • 1 eksemplar af bestseller bogen Gin, Tonic & Tilbehør
  • Oplæg om gin og de bedste fif til at lykkes med Gin & Tonic på et helt nyt niveau af forfatteren af bogen – Iben 
  • 3 x 5 cl. verdensklasse gin
  • 3 x Fever-Tree Tonic Water (200 ml.)
  • Et overdådigt udvalg af alverdens garniture, så du selv kan mixe & matche din version af verdens bedste G&T.
  • En festlig aften sammen med andre glade gin-drikkere.

Købe billet her:
Fredag d. 17/4 kl. 17.00: https://billetto.dk/e/gin-tonic-workshop-17-4-kl-17-billetter-414365
Fredag d. 17/4 kl. 19.30: https://billetto.dk/e/gin-tonic-workshop-17-4-kl-19-30-billetter-414366
Lørdag d. 18/4 kl. 19.30: https://billetto.dk/e/gin-tonic-workshop-18-4-kl-19-30-billetter-414368


Vi ses!

Købte billetter ombyttes og refunderes ikke

Flere spændende indlæg om gin

Gin & TV – 2. okt

Jeg ved det godt… Der sker ikke så meget her på domænet for tiden. Det er der flere forklaringer på.

Gin & TV – 14. august

Gin & TV – en online smagning er virkelig sjovt! Og I er vilde med det. Og det er vi

Årets Gin Julegave

Køb et ekslusivt smagesæt til den 15. januar. Vi sender ud medio december, så den er parat til at ligge under træet.